Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 11:30



Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Offline
Post: 22 lis 2010, 21:12 
Ex Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 gru 2008, 17:23
Posty: 899
Lokalizacja: Poznań
Pojazd: Piaggio NRG MC2 Evo / Zip SP 2
[center]Witajcie.[/center]

Zauważyłem wiele sprzeczek na temat mocy różnych motocykli. Jedni mówią o przykładowo Yamasze DT 125, że ma ~30KM a drudzy, że ma ~20KM (SĄ TO WARTOŚCI PRZYKŁADOWE!). Postaram się Wam to wyjaśnić i raz na zawsze rozwiać te wątpliwości.

Kto ma rację?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Obydwoje mają rację! Dlaczego? Przykładowa moc 30KM to MOC SILNIKA, oznacza to moc przekazywaną na wał. Przykładowa moc 20KM,najczęściej właśnie ta niższa wklepana jest w dowód, jednak nie zawsze. Zależy to od rodzaju pomiaru mocy. Jeśli kupujemy motocykl nowy bądź nie sprowadzany od pierwszego właściciela jest duże prawdopodobieństwo, że wpisana moc będzie właśnie tą większą, ponieważ wtedy w dowód wpisana jest moc podawana przez producenta, właśnie moc silnika. Jeżeli jednak kupujemy motocykl, przy którym była sprawdzana moc na hamowni będzie ona znacznie niższa.

Dlaczego?

Moc przekazywana na wał zanim trafi na koło bardzo dużo traci przez przełożenia skrzyni biegów, zębatki, łańcuch itp, dlatego wykres z hamowni wykaże moc o wiele niższą niż tą podawaną przez producenta. Pozwolę sobie przytoczyć zdjęcie z gazety "Świat Motocykli" (nr.12, grudzień 2010), test motocykli Yamaha FZ1, Honda CB 1000R i Kawasaki Z1000.

Obrazek

I wykres z hamowni

Obrazek

Wyraźnie widzimy moc przekazywaną na wał oraz moc maksymalną na kole. Wszędzie straty wynoszą +/- 12KM, tak też jest z naszą przykładową Yamaszką.

Mam nadzieję, że rozwieje to wasze sprzeczki oraz wątpliwości. Uwagi co do artykułu, jeśli jakieś będą piszcie pod spodem i starajcie się unikać zbędnego spamu. Pozdrawiam, Sadi.

Oczywiście nie życzę sobie rozpowszechniania tego artykułu bez mojej zgody, to samo tyczy się zdjęć.




_________________

Obrazek
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.

NIE POMAGAM NA GG ! OD TEGO JEST FORUM !

Użytkowniku! Pamiętaj, że słowami jakich używasz i stylem jakim piszesz tworzysz wizytówkę swojej osoby.


Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez Sadi, łącznie zmieniany 2 razy

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 


Offline
 Tytuł:
Post: 27 lis 2010, 11:55 
***
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2009, 19:47
Posty: 811
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pojazd:
WRESZCIE!

człowieku jestem Ci bardzo wdzięczny.. nie będzie już kłótni że jego nsr jest mocniejsza od tego i blablabla. :)




_________________

[center]Obrazek[/center]




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  



Powered by phpBB © 2007 Group serwis komputerowy