Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 21:10



Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Offline
Post: 02 wrz 2021, 23:07 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Witam wszystkich.

Jestem posiadaczem Yamaha Aerox YQ50 z 2011 roku. 2 lata temu skuter przeszedł kilka modyfikacji takich jak wymiana cylka na Malossi Sport 70 Minarelli LC, gaźnik 19 dellorto oraz wydech Stage 6 Pro Replica. Po zmianach skuter miał bardzo fajne przyśpieszenie chociaż z tym bywało różnie. Mechanik mi doradzał wymianę wariatora. Obecnie osiągam prędkość około 95km/h (sprawdzane na nawigacji) z tym, że skuter od samego początku jest bardzo głośny. Kiedyś mi to nie przeszkadzało, ale teraz chciałbym pozmieniać rzeczy tak, aby skuter był cichszy i to znacznie. Tak, abym nie zwracał na siebie uwagi oraz mógł w komfortowy sposób pokonywać dłuższe trasy. Na temat innych części nie mam zbytnio pojęcia, ale niedługo udaję się do mechanika i postaram się dowiedzieć czegoś więcej.
Zanim udam się do mechanika pytanie do Was: Co mam zmienić? Na 100% wydech bo słyszałem ogólnie, że pro replici są głośne. Tylko na jaki? :) Jestem w stanie również zmienić cylinder jeśli również może być powodem tak głośnej pracy silnika.
Mam też dziwne wrażenie, że silnik nie pracuje równo na niskich oraz średnich obrotach, ale szczerze się nie znam.
Jeśli macie pytania to śmiało, postaram się odpowiedzieć.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 


Offline
Post: 02 wrz 2021, 23:34 
Stróż Forum

Rejestracja: 16 lip 2012, 17:19
Posty: 4379
Pojazd:
Czemu na 100% wydech? Słyszałeś zapewne jakieś kocopoły lub opinie dzieciaków co jeżdżą z dziurawymi wydechami lub co gorsza bez waty w końcówce. Ja ci za to powiem że u mnie w 50cc nowa pro replica chodziła ciszej niż na fabrycznym wydechu. Co ty na to? Co więcej w nrg mc2 50 było podobnie. Z odległości 10m nie było słychać czy skuter jest odpalony.
Jak masz dziurawca to tak, zmieniaj go. Natomiast jak to wydech w ładnym stanie to kup nową watę, np. tecnigas za 20pln i ciesz się cichym wydechem. Niestety przy 70cc każdy wydech będzie głośniejszy niż przy 50cc ale możesz zminimalizować ten hałas. Używanie odpowiednich proporcji mieszanki też wpływa na hałas, wata przy zbyt dużej ilości oleju nie pochłania fal dźwiękowych. Jak masz stary komin to możesz wyczyścić otwory w końcówce perforowanej - dodatkowe obniżenie hałasu. To że nie pracuje równo, a wcześniej było dobrze może oznaczać że gaźnik wymaga regulacji pod obecną pogodę lub uszczelniacze wału padają.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 11:34 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Wydaje mi się, że zmiana waty nie pomoże. Wydech ma około 3 lata i z tego co pamiętam skuter po wymianie wydechu też był głośny. Możliwe, że nie tak jak teraz, ale był. Spróbuje kupić tą watę i sprawdzę. Może nagram filmik przed i po.
Ogólnie na początku była to 50 chyba seryjny cylek i zmieniłem wydech na pro replica nie pytając nikogo o zdanie w tamtym czasie bo oryginalny był dziurawy. Okazało się, że ta 50 nie dawała rady z tym wydechem i jeździł wolniej niż na oryginalnym. Wtedy zmieniłem cylek na 70 i wszystko było ok. Lecz teraz ten dźwięk mnie trochę irytuję. Pro replika z tym cylkiem wydaje dźwięk trochę jak cięższy motorek. Nie wiem jak to do końca opisać. Ma taki metaliczny wydźwięk. Najlepiej jeśli uchwycę to na filmie i pokaże :)


EDIT:

Wata do tłumików / wydechów Tecnigas, 297x207x8mm

czy ta wata wystarczy za 15zł na stronie mieloch ?




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 13:40 
**

Rejestracja: 09 sty 2021, 13:27
Posty: 214
Lokalizacja: Okolice Norymbergi - DE | Sanok - PL
Pojazd: Gilera Stalker
Imię: Artur
To chyba miałeś niewyregulowany skuter. Pro Replica zdaniem wielu przynosi właśnie najwiecej mocy na seryjnym cyklu 50cc w Minarelli.




_________________

Wpadnij do moich projektów! :)
http://forum.mieloch.pl/gilera-stalker-50cc-projekt-by-ado123-t426230.html
http://forum.mieloch.pl/piaggio-zip-ii-72cc-4t-projekt-by-ado123-t426722.html




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 14:16 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Tak to jest jak się kupuje sprzęt nie mając pojęcia ;D Tak czy inaczej coś będę musiał zmienić. Czy na cylku 50cc można osiągać prędkość 80-90, nie robiąc przy tym hałasu ? :> :) Jeśli tak to sprzedam swojego 70 i kupię 50. Rozumiem, że wtedy gaźnik też idzie do wymiany? Sory, ale jestem totalnie zielony w temacie :) Od nie dawna zacząłem się coś interesować i z czasem będę próbował sam coś grzebać zaczynając od przemalowania owiewek ;D

Oczywiście biorę pod uwagę wymianę cylka albo wydechu dlatego, że jakoś nie posiadam zbytnio wiary w to, że skuter będzie cichszy po wymianie waty i wyczyszczeniu komina :)

Wspominałem też o wariatorze. Polecacie coś do 100 zł ? Jestem na 100% pewny, że muszę wymienić dzwon sprzęgła bo jest już zabarwiony.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 16:55 
**

Rejestracja: 03 wrz 2020, 17:16
Posty: 222
Pojazd: Aerox Malossi 70
Trudno na 50cc z seryjnym kominem, osiągać 90km/h. Podstawowym pytaniem jest to, czy masz uszczelkę między wydechem, a cylindrem? Wariator do 100zł? Nie znajdziesz nic ciekawego, ale możesz kupić Top Racing SV1, dosyć fajny wariator w cenie 150zł aktualnie na promocji na Mielochu. Co do tego gaźnika, to będziesz musiał jedynie zmienić na dyszę na mniejszą i to powinno załatwić sprawę :D

Ja na malossim sportcie 70 + gianelli extra v2 też drze jape, ale logiczne, że jak jedzie się na full manecie to będzie jakiś chałas? :D




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 17:14 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Marcinekkk pisze:
Trudno na 50cc z seryjnym kominem, osiągać 90km/h. Podstawowym pytaniem jest to, czy masz uszczelkę między wydechem, a cylindrem? Wariator do 100zł? Nie znajdziesz nic ciekawego, ale możesz kupić Top Racing SV1, dosyć fajny wariator w cenie 150zł aktualnie na promocji na Mielochu. Co do tego gaźnika, to będziesz musiał jedynie zmienić na dyszę na mniejszą i to powinno załatwić sprawę :D

Ja na malossim sportcie 70 + gianelli extra v2 też drze jape, ale logiczne, że jak jedzie się na full manecie to będzie jakiś chałas? :D


Tzn myślałem o tym, żeby kupić nową 50cc i zostawić pro replice lub ewentualnie wymienić wydech na taki, który z seryjnym czy innym 50cc będzie osiągać max 80-90 przy małym hałasie :)

Co do full manety. Na full to drze się na prawdę głośno i jestem tego świadom. Na niskich obrotach chodzi nawet fajnie, ale kiedy daje na 30-60/h i zwiększa obroty to chodzi również bardzo głośno, wręcz irytująco bym powiedział bo na pewno zwracam na siebie uwagę.

Nie wiem czy dobrze będzie słychać na filmiku, ale nagrałem dzisiaj coś takiego.

https://youtu.be/LWI9zSXqIVY




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 20:05 
Stróż Forum

Rejestracja: 16 lip 2012, 17:19
Posty: 4379
Pojazd:
Jak wyżej, zmiana wydechu wymaga strojenia silnika.
Rzeczywiście głośno chodzi, zaryzykowałbym zmianę waty i zajrzenia do końcówki. Spotkałem się też z przypadkiem gdzie w końcówce zamiast tkaniny był drut - po co? nie wiem. Efekt był taki że skuter 2t hałasował jak skuter 4t na przelocie.
Co więcej, stage6 street z top 70cc również generuje spory hałas i to bez stożka. 2t zawsze będzie głośne, prędzej czy później.
Tak to ta wata za 15pln, na 500-1000km starczy.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 20:38 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
scoot pisze:
2t zawsze będzie głośne, prędzej czy później.


Rozumiem o co Ci chodzi, ale mimo wszystko chciałbym, żeby był tak cichy jak to jest możliwe przy niskich i średnich obrotach. Wiadomo jak maneta full to się obrażać nie będę, ale przy 20-60km/h mógłby chodzić cicho.

scoot pisze:
Jak wyżej, zmiana wydechu wymaga strojenia silnika.


Aktualnie się z tym liczę, dlatego też pytam o ten cylinder i resztę rzeczy. Jestem w stanie obecnie zainwestować około 1000-1500zł. Liczę w tym cylek albo wydech, dzwon sprzęgła, wariator i okaże się co jeszcze jak dam do mechanika :D

Ok. Także zamawiam watę, komin do czyszczenia i zobaczymy jakie będą efekty.

EDIT: Całkiem bym zapomniał. Muszę też wymienić opony. Są już stare i zajechane w dodatku na śnieg i błoto. Szukam fajnych oponek do 400 zł za dwie. Przód mam 130/60-13, tył 140/60-13. Poleca ktoś coś? :)




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 03 wrz 2021, 23:16 
**

Rejestracja: 03 wrz 2020, 17:16
Posty: 222
Pojazd: Aerox Malossi 70
Polecam wlać jakiegoś domestosu czy innego kreta do wydechu i to zostawić, żeby to go ładnie wyżarło w środku i wtedy wszystko ładnie przepłukać, zmienić też watę i porównać, czy coś się zmieniło.

kotsylwester pisze:
Wiadomo jak maneta full to się obrażać nie będę, ale przy 20-60km/h mógłby chodzić cicho.


Jeśli w ogóle masz ustawiony napęd na startowanie z wysokich obrotów to on nawet nie ruszy, a będzie wył :<




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 04 wrz 2021, 15:06 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Marcinekkk pisze:
Polecam wlać jakiegoś domestosu czy innego kreta do wydechu i to zostawić, żeby to go ładnie wyżarło w środku i wtedy wszystko ładnie przepłukać, zmienić też watę i porównać, czy coś się zmieniło.


Do wydechu? Masz na myśli puszkę w której jest wata czy tą drugą część?

Marcinekkk pisze:
Jeśli w ogóle masz ustawiony napęd na startowanie z wysokich obrotów to on nawet nie ruszy, a będzie wył :<


Co konkretnie masz na myśli? Jeśli chodzi o wydech to wyżej wrzuciłem krótki filmik. Miałem kiedyś tak, że go odpalałem i od razu miał wysokie obroty. Stało mi się to z 2 razy i okazało się, że linka była rozregulowana czy coś nie tak z linką...

EDIT: Byłem u mechanika w sprawie dzwonu i powiedział mi, że jeśli chce wymienić dzwon to najlepiej też od razu sprzęgło bo to razem współgra. Polecacie coś konkretnego powiedzmy do 300 zł za obie części?




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 04 wrz 2021, 15:22 
Stróż Forum

Rejestracja: 16 lip 2012, 17:19
Posty: 4379
Pojazd:
Ja mam tylko jedno małe pytanie:
czemu dajesz do gościa który nie ogrania takich rzeczy jak obniżenie emisji hałasu skutera? Do mnie jak człowiek przychodzi to ma wszystko co chce, łącznie ze spawaniem. Nawet ma wszystko wytłumaczone. Coś cienki ten mechanik w dziedzinie skuterowej.
Kolejna sprawa, co ma piernik do wiatraka? Sprzęgło to sprzęgło, dzwon to dzwon, od kiedy oba na raz się wymienia? Pierwsze słyszę taką teorię.
Jedyne logiczne to danie nowego dzwonu, zwykle sportowego, jak sprzęgło zmieniasz, ale to rzadkość.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 04 wrz 2021, 15:55 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Nie wiem skąd teoria o dzwonie i sprzęgle, dlatego też korzystam z tego forum do weryfikacji info. Mechanik młody polecony przez mojego znajomego, który jest jego bratem. Mam do niego blisko, powiedział, że ogarnia Simsony 2t i 4t serwis (możliwe, że od niedawna), więc byłem u niego dzisiaj na wstępnej rozmowie pierwszy raz. Także dopiero sam się do niego przekonuje i sprawdzam pod kątem wiedzy chociaż sam nie mam za wiele pojęcia, ale staram się chłonąć :) Gościu jest zawalony robotą na najbliższe 3 tygodnie, więc chyba coś ogarnia :).

Powiedzmy, że mam wymienić sam dzwon. Pojechałem tam głównie w celu sprawdzenia jaka jest średnica dzwona czy 105mm czy 107 i po zmierzeniu go od wewnątrz średnica wynosiła 106,7mm czy coś takiego. Gościu chyba nigdy tego nie robił bo sam nie był pewny jaki dzwon zamówić :?

Zbadałem sprawę sam i już wiem, że 105mm pasują do sprzęgła 2 okładzinowego, a 107 do 3 okładzinowego.

EDIT: Jeszcze co do sprzęgła to mówił ogólnie, że jeśli nie miałem z nim żadnych problemów to może zostać, ale on też by wymienił bo to raczej seryjny, więc już też trochę zużyty




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 04 wrz 2021, 16:05 
**

Rejestracja: 03 wrz 2020, 17:16
Posty: 222
Pojazd: Aerox Malossi 70
kotsylwester pisze:
Do wydechu? Masz na myśli puszkę w której jest wata czy tą drugą część?

- Do komory rezonansowej, czyli przed puszką :D
kotsylwester pisze:
Co konkretnie masz na myśli?

- Jeśli masz napęd ustawiony sprężynami, żeby startował z wysokich obrotów np. gdy osiągnie 7k, to ona nawet nie ruszy z miejsca, a będzie już i tak głośny przez wysokie obroty :D
kotsylwester pisze:
Pojechałem tam głównie w celu sprawdzenia jaka jest średnica dzwona czy 105mm czy 107 i po zmierzeniu go od wewnątrz średnica wynosiła 106,7mm czy coś takiego. Gościu chyba nigdy tego nie robił bo sam nie wiedział jaki dzwon zamówić :? Jakieś pomysły?

- W twoim roczniku jest dzwon 107mm.
kotsylwester pisze:
EDIT: Jeszcze co do sprzęgła to mówił ogólnie, że jeśli nie miałem z nim żadnych problemów to może zostać, ale on też by wymienił bo to raczej seryjny, więc już też trochę zużyty

- Wszystko się zużywa, w sprzęgle okładziny, a dzwon się przegrzewa i traci swoje właściwości cieplne, tak samo jest ze sprężynami w napędzie. 10 Letni skuterek trochę już przejeździł, więc możesz to spokojnie wymienić, a różnica będzie na pewno odczuwalna.
kotsylwester pisze:
Polecacie coś konkretnego powiedzmy do 300 zł za obie części?

- Sprzęgło Malossi fly clutch/Stage6 Sport pro/Polini evolution 3g, co do dzwonu to najtańszym i dobrym wyborem będzie Polini Speed Bell. Ogólnie trudno zbudować taki zestaw do 300zł :D




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 04 wrz 2021, 16:22 
Stróż Forum

Rejestracja: 16 lip 2012, 17:19
Posty: 4379
Pojazd:
Simsony a skutery 2t to inne światy, nie ma co porównywać nawet.
Można być zawalonym robotą i na 2 miesiące, jeden wymienia wał w 2 dni, inny 2 tygodnie. No nic, sam już wiesz co robić.
Za 300pln to kup sprzęgło polini 3g evo - jedno z topowych, starczy ci na 20 lat w przód. Dzwon tak jak kolega wyżej, polini najtańszy.
U siebie mam dzwon ori z lat 90tych i nie narzekam, zero problemów. 10-letni to świeżaczek :lol:




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 04 wrz 2021, 16:41 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Marcinekkk pisze:
- Do komory rezonansowej, czyli przed puszką


Ok, dzięki :D

Marcinekkk pisze:
- Jeśli masz napęd ustawiony sprężynami, żeby startował z wysokich obrotów np. gdy osiągnie 7k, to ona nawet nie ruszy z miejsca, a będzie już i tak głośny przez wysokie obroty


Marcinekkk pisze:
- Wszystko się zużywa, w sprzęgle okładziny, a dzwon się przegrzewa i traci swoje właściwości cieplne, tak samo jest ze sprężynami w napędzie. 10 Letni skuterek trochę już przejeździł, więc możesz to spokojnie wymienić, a różnica będzie na pewno odczuwalna.

- Sprzęgło Malossi fly clutch/Stage6 Sport pro/Polini evolution 3g, co do dzwonu to najtańszym i dobrym wyborem będzie Polini Speed Bell. Ogólnie trudno zbudować taki zestaw do 300zł :D


Ok, niedługo robię zakupy :)

scoot pisze:
Simsony a skutery 2t to inne światy, nie ma co porównywać nawet.
Można być zawalonym robotą i na 2 miesiące, jeden wymienia wał w 2 dni, inny 2 tygodnie. No nic, sam już wiesz co robić.


No niestety, ale póki co ten mechanik pracuje gdzieś normalnie, a serwis po godzinach. Ponoć jakoś miesiąc temu się ogłosił i nie spodziewał się tak sporego odzewu.



Ogólnie chłopaki dziękuje wam bardzo za odpowiedzi. Przeanalizowałem tak wszystko po trochu i prawdopodobnie będę zmieniał cylka na 50cc. Kolega scoot przekonałeś mnie mniejszym hałasem niż z oryginalnym wydechem i brakiem hałasu z 10metrów :D. Oczywiście swój wydech muszę ogarnąć. Czyszczenie, zmiana waty itd... Zanim kupię 50cc ogarnę wydech i dam Wam znać czy jest jakaś różnica i co będzie robione dalej.

Potrzebuje tylko jeszcze polecenia jakiś dobrych opon na przód i tył. Jakieś fajne szosówki do 400zł za obie. Obecnie posiadam stare zajechane zimówki (nie pamiętam marki) przód jest 130/60 13', a tył 140/60 13'.

Jeszcze raz dzięki za każdy komentarz :)




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 04 wrz 2021, 17:57 
**

Rejestracja: 03 wrz 2020, 17:16
Posty: 222
Pojazd: Aerox Malossi 70
scoot pisze:
10-letni to świeżaczek

- Mój miał 11 to już fioletowo było :lol:
kotsylwester pisze:
Potrzebuje tylko jeszcze polecenia jakiś dobrych opon na przód i tył.

- Dobieraj sobie z tego linku :lol: https://www.hurtopony.pl/opony-do-motoc ... ox.R..html




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 06 wrz 2021, 15:16 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
Marcinekkk pisze:
- Dobieraj sobie z tego linku https://www.hurtopony.pl/opony-do-motoc ... ox.R..html


Z tego co widzę to tam jest do wyboru tylko model R? Po drugie pokazuje mi opony z różnych firm na przód i tył, a chciałbym opony z jednej firmy i najlepiej jeden model. Michellinki spoko, ale trochę nadwyrężają mój budżet.

Myślałem o takich https://allegro.pl/oferta/michelin-city ... 0662365170
https://allegro.pl/oferta/michelin-city ... 0954733324

EDIT: Byłem dzisiaj u innego mechanika i powiedział mi, że będzie trzeba też wymienić korektor momentu obrotowego jeśli chcę kupić sprzęgło i dzwon z Polini. Polecacie coś nie drogiego pod ten zestaw ?
Sprzęgło by było Polini evo 3g a dzwon Polini Bell tak jak wyżej było zaproponowane. Do tego wariator Top Racing SV1. Chyba, że polecacie coś innego w zestawie sprzęgło, korektor, dzwon?

Potrzebuję również tą część wydechu. Ktoś może wie jak to się nazywa i gdzie tego szukać ?

Obrazek




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 06 wrz 2021, 15:40 
Stróż Forum

Rejestracja: 16 lip 2012, 17:19
Posty: 4379
Pojazd:
Korektor momentu? Podał chociaż powód dla którego masz go zmienić?

Ta guma to Tuleja gumowa końcówki wydechu.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 06 wrz 2021, 15:55 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 wrz 2021, 22:42
Posty: 16
Lokalizacja: Opolskie
Pojazd: Yamaha Aerox YQ50 2011
scoot pisze:
Korektor momentu? Podał chociaż powód dla którego masz go zmienić?

Ta guma to Tuleja gumowa końcówki wydechu.


Powiedział, że przez przebieg korektor jest już zużyty i też trzeba go wymienić.

Co do Tuleji to właśnie szukałem po sklepach i wszędzie jest produkt niedostępny :/ jakiś pomysł gdzie jeszcze można szukać ? Na mielochu w ogóle nie ma takiej części .




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  



Powered by phpBB © 2007 Group serwis komputerowy