Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 16:49



Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Offline
 Tytuł: Jaki skuter?
Post: 23 sie 2017, 15:30 
*

Rejestracja: 23 sie 2017, 13:04
Posty: 6
Pojazd:
Witam, jestem tu nowy i jestem laikiem w sprawach motocykli itp. Mozecie mi doradzic chcialbym kupic skuter do 50 cm3 , mieszkam w DE i tu bede kupowal, do 50 cm3 bo nie trzeba prawka na motocykl i nie ma badania tech. i ubezpieczenie tanie
Bede jezdzil ok. 400 w miesiacu, max chyba, o kazdej porze roku jak sie da.
Mam 176cm, waze 76kg, jesli to ma znaczenie przy wyborze. Nie bede robil zadnych tuningow itp. nie chce problemow ewentualnie miec, 50 km/h starczy mi, przynajmniej na razie, moze w przyszlosci jakis tuning czy zdjecie blokad- cos tam o tym czytalem ze tak robi wiekszosc, tylko chyba jak jest wypadek to wtedy mamy problemy ze pojazd byl modyfikowany czy tak? Nie ma blokady czy jedzie podnad 50 km/h, czy w razie kontroli policji czy cos? Jak to wyglada?

Pare pytan, prosze o wyrozumialosc:
1. Lepiej jak dla mnie 2 czy 4 suw?
2. Co jest tanszego w eksploatacji? Paliwo slyszalem, ze 2 zuzywa dwa razy wiecej, do tego olej trzeba kupowac, kolejny koszt ale 4 suw chyba drozszy w obsludze, jakies przeglady, jak cos padnie itp. czy tak?
3. Mozna do 2-suw, lac taki MotoMix od Stihla? To chyba gotwa mieszanka benzynybz olejem czy tak? Nadaje sie to?
4. Nie wiem.kompletnie co kupic , czym sie kierowac , pare propozycji? Znalazlem np. Keeway Matrix 600km przebiegu, za 625 € , co o tym sadzicie? Spodobal mi sie ten, bo maly przebieg, wyglada jak nowy niemal, poza tym nie mam pojecia" co z czym jesc".
5. W zime trzeba miec opony zimowe jak w auctach?Czy to sa jakies uniwersalne?
6 Moze skuter caly rok pod golym niebem byc zaparkowany? W zime itp.? Czy skuter bedzie odpalal w zime?Czy jest wrazliwy i wymaga ciepla? Czy przez.deszcz itp. niszczy sie bardzo? Mozna chyba taki pokrowiec kupic? To wystaczy?
Czy musi byc garazowany?
7. Czy psuja sie czesto skutery? Na co.trzena zwracac uwage przy kupnie uzywanego, gdzie sa jakiea haczyki, tak by szmelcu nie kupic.
8. Jak dbac o skuter , co najwazniejsze? Tak by lata wytrzymal o kazdej porze roku jezdzony.?

Co tym sadzicie?
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzei ... 5-305-8862

Albo jakies inne z tej listy?Albo prosze o propozycje modelu to poszukam.takiego konkretnego, szukam do ok 700€ max, jak to warte zachodu to moge dac wiecej do 1000€ powiedzmy, ale chyba da sie cos znalezcw przedziale do 700€ max, uzywany raczej tak?

cos z tej listy moze? :

https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzei ... istance=50

Z goru dzieki
, prosze o wyrozumialsc w moze dla niektorych banalanych pytaniach
Pozdrawiam.


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 


Offline
Post: 23 sie 2017, 17:02 
******
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2013, 16:12
Posty: 3214
Lokalizacja: RZE
Pojazd: CPI aragon GP
Imię: Marcin
mksm pisze:
Bede jezdzil ok. 400 w miesiacu, max chyba

Czterysta czego? Mil, kilometrów, Yard'ów?
mksm pisze:
Mam 176cm, waze 76kg, jesli to ma znaczenie przy wyborze.
Ma znaczenie dla Twojej wygody, najlepiej przed zakupem usiądź sobie i zobacz ile masz np. miejsca na nogi.
mksm pisze:
Nie bede robil zadnych tuningow itp. nie chce problemow ewentualnie miec, 50 km/h starczy mi, przynajmniej na razie, moze w przyszlosci jakis tuning czy zdjecie blokad- cos tam o tym czytalem ze tak robi wiekszosc, tylko chyba jak jest wypadek to wtedy mamy problemy ze pojazd byl modyfikowany czy tak? Nie ma blokady czy jedzie podnad 50 km/h, czy w razie kontroli policji czy cos? Jak to wyglada?

Wygląda to tak, że w Niemczech Polizei ma na stanie rolki do badań technicznych motorowerów :twisted: Czatują sobie ładnie (przeważnie w okolicach hipermarketów) i wszystkie mopedy i motorowery, które tylko rzucają się w oczy zatrzymują. Jeżeli na hamowni wyjdzie, że masz odblokowany chociaż to masz lipę.
Na resztę pytań nie mam dzisiaj siły nawet pisać, bo padam na ryj po robocie (ciężki dzień).




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 23 sie 2017, 18:52 
*

Rejestracja: 23 sie 2017, 13:04
Posty: 6
Pojazd:
sorru, naturalnie 400km, pisze z telefonu....niewygodnie jak nie wiem..

dzieki wielkie za odp., czekam z niecierplieoscia na dalsze,

pozdr.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 24 sie 2017, 18:12 
******
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2013, 16:12
Posty: 3214
Lokalizacja: RZE
Pojazd: CPI aragon GP
Imię: Marcin
mksm pisze:
1. Lepiej jak dla mnie 2 czy 4 suw?

Tego to nikt nie wie co dla Ciebie będzie dobre. Mieszkając w Niemczech wybrałbym 4T LC, chyba, że mieszkasz na przedmieściu lub wiosce to brałbym 2T :D Na 4T więcej naklepiesz przebiegu, 2t za to ma większą dynamikę silnika i jest cholernie podatny na tuning.
mksm pisze:
2. Co jest tanszego w eksploatacji?

W teorii jak i praktyce 4T będzie oszczędniejszy w eksploatacji. Jeżeli chodzi o remont silnika to 4T jest dużo droższy (cylinder, głowica, rozrząd, łańcuszek rozrządu, zawory, itp) ale więcej naklepiesz km, niż w 2T. Ktoś to kiedyś przeliczał i w zasadzie wychodziło podobnie, tyle, że przy 2T trzeba się pięć razy więcej narobić.
mksm pisze:
3. Mozna do 2-suw, lac taki MotoMix od Stihla?

Nie miałem z tym do czynienia. Osobiście wolę dobrej jakości olej syntetyczny i benzynę z dobrych stacji paliw.
mksm pisze:
4. Nie wiem.kompletnie co kupic , czym sie kierowac , pare propozycji? Znalazlem np. Keeway Matrix 600km przebiegu, za 625 € , co o tym sadzicie? Spodobal mi sie ten, bo maly przebieg, wyglada jak nowy niemal, poza tym nie mam pojecia" co z czym jesc".

Nie pchaj się w chinola, bo będzie tylko dokładał. Na tamtym silniku (podróba Minarelli) naklepiesz może z 10 000km i masz cylinder do wymiany. Kup coś markowego, np. Piaggio, a będziesz długo jeździł bezawaryjnie nawet w 2T.
mksm pisze:
W zime trzeba miec opony zimowe jak w auctach?Czy to sa jakies uniwersalne?

Nie wiem jak w DE, bo w Polsce wystarczą jaja ze stali i twarda dupa. Ustawa nie przewiduje opon zimowych w jednośladach, bo wg niej sezon motocyklowy kończy się jesienią (patrz do kiedy możliwe jest zrobienie kwitów na motór).
mksm pisze:
6 Moze skuter caly rok pod golym niebem byc zaparkowany? W zime itp.?

Mój cep stał dwa lata pod chmurką, jedyne co to po odpaleniu nie pojechałem, bo zamarzła linka gazu i wszelakie przełączniki :D Piaggio stał rok gołym niebem, wszystko działało oprócz stacyjki, chemia i podgrzewanie kluczyka nie pomogło (całkiem zamarzła, skuter z '94r.).
mksm pisze:
Czy skuter bedzie odpalal w zime?

Akumulator żelowy i jak silnik ma dobrą kondycję to pali bez problemu.
mksm pisze:
Czy musi byc garazowany?

Nie musi, możesz używać pokrowca ale i tak zamarznie, bo wilgoć zacznie się zbierać pod pokrowcem. Najlepsza opcja to garaż, jakaś szopa nawet, byle stał w suchym miejscu, a będzie ok.
mksm pisze:
Czy psuja sie czesto skutery?

Tak, te chińskie i wszystkie inne, które są katowane przez kierowcę.
mksm pisze:
Jak dbac o skuter , co najwazniejsze? Tak by lata wytrzymal o kazdej porze roku jezdzony.?

Nie być skąpym i kupić coś markowego na silniku P/G lub Minarelli. Z resztą Włosi na ten temat wiedzą najlepiej co jest dobre, więc to produkują pierwsi od wszystkich.
Na koniec nie jaraj się tylko na spokojnie poogladaj, jak jest możliwość przejedź się, posłuchaj czy nic nie wyje, trzeszczy stuka, itp. Sprawdź stan opon, hamulców i innych dupereli. Nie kupuj po tuningu, najlepiej seryjny i przede wszystkim nie od ciapatego, bo będziesz żałował.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 24 sie 2017, 19:15 
*

Rejestracja: 23 sie 2017, 13:04
Posty: 6
Pojazd:
Dzieki wielkie:) Ciapatych omijam jak to tylko mozliwe...czasem ciezko tu....ale interesow z nimi nie robie...za to jednego popedzam do roboty u mnie w firmie:)
jakas przyjemnosc musi byc:)

Dzis ogladalem Piaggio Nrg mc2 extreme, 2000r, 25 tys. nastukane, wymienione przez sprzedawce dla siebie( polecil mu to znajomy mechanik): opony , gaznik, jakas membranablock...( nie wiem co to), kolektor dolotowy, przewod powietrza - tlumaczenie na pl mojej wersji:), za ze nowe czesci dal ok 200€, raczej nie klamie, Dojcze- bialy:), kasiasty raczej- wiec zaden wyrwigrosz, do tego z mojej wioski gosc, choc obcy mi, ...skuter z CH sprowadzony,
Cos tam mowil ze tacho nie chodzi dobrze i ze czasem.skuter ma jakies luki jak mu gas dajesz, jechalem nim, dla mnie ok, ...ale sie nie znam, 13cali opony z profilem glebokim, celowl kupil na zime i w teren, tak mowil,nowki
Sprzedaje bo kupil sobie e-bike i chce schudnac...:)
Przy skuterze nie moze:)

Co o tym sadzisz/ sadzicie?
Lepsze to Piaggio z 25 tys. km czy Keeway z 600 km.z mojego linku wyzej?

https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzei ... 3-305-8190




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 25 sie 2017, 18:21 
******
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2013, 16:12
Posty: 3214
Lokalizacja: RZE
Pojazd: CPI aragon GP
Imię: Marcin
mksm pisze:
za to jednego popedzam do roboty u mnie w firmie:)

Ciapaty i praca? :D Jakiś człowiek chyba... :D
mksm pisze:
membranablock
Jest to zawór membranowy, bardzo ważna część w skuterze 2T. Służy on do bezpośredniego napełniania mieszanka paliwo-powietrze-olej.
mksm pisze:
13cali opony
Rozmiar kół też ma duże znaczenie, im większe tym lepsze.
Kusi mały przebieg w Keeway ale wiem co to za maszyna. W cpi mam taki sam silnik, naklepane mam już jakieś 21 000km, co się przy nim narobiłem to moje. Nie polecam. Piaggio ma bardzo wytrzymałe silniki, więc skoro odpala normalnie, łożyska nie hałasują to bym się nawet nie zastanawiał, a tym bardziej, że właściciel dbał o niego.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 25 sie 2017, 22:35 
****
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 gru 2013, 16:25
Posty: 1934
Lokalizacja: Morąg
Pojazd: Junak 305
Ostatnio podobno jakość chińskich skuterów poszła w górę. Jeśli coś się psuje to ze względu na złą eksploatacje, lub ktoś źle poskładał.
Moim zdaniem kupić lepiej jest nowego chinola za 4000zł niż jakąś sr lub aeroxa po tuningu. Bo większość to ulepy. Chińskie 2t wytrzyma około 15K bez remontu. Później wystarczy zmienić cylinder i tłok. Co wiąże się z ceną ok. 250-300zł za dobrej klasy cylinder + robocizna którą można wykonać we własnym zakresie.
Kiedyś kupiłem chińczyka za 1800zł z przebiegiem 1300km, kilka lat później kupiłem markowca za 2500zł i na drugi dzień był już na sell.
Aktualnie mam nowego chińczyka. Jak na razie mogę mu tylko zarzucić spasowanie plastików, w sklepie tak złożyli :/ Lecz jak będę miał czas to poprawię te spasowanie.
Natomiast kolega ma kilka miesięcy chiński skuter za 1900zł, zrobił już 4K. Jak na razie wymienił guzik od świateł.
Weź też pod uwagę to czy wolisz mieć nowy czy używany sprzęt.




_________________

Longjia Exactly 2008r. next Generic Trigger 2007r. now Junak 305 2016r.

ObrazekJunak 305 by Nikodem
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Where I am?

Facebook

Youtube




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 26 sie 2017, 15:40 
******
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2013, 16:12
Posty: 3214
Lokalizacja: RZE
Pojazd: CPI aragon GP
Imię: Marcin
nikodem239 pisze:
Moim zdaniem kupić lepiej jest nowego chinola za 4000zł niż jakąś sr lub aeroxa po tuningu.

Tak się składa, że mam chinola za 5500zł (do dziś posiadam fakturę). Nigdzie nie napisałem o skuterkach dla dzieci typu aerox. Kolega mksm mieszka w Niemczech i tam tuning nie wygląda jak w Polsce. Ogólnie to nawet do samochodu nie możesz samodzielnie założyć większych kół, bo nie przejdzie badań technicznych pojazdu. Chcesz większe to przy zakupie nowego podajesz, że chcesz mieć felgi np.19''. Co do tuningu motorowerów to u nas Policja ma mobilne rolki ze cztery na cały kraj, na zachodzie mają po kilkanaście na miasto, nie mówiąc na cały land.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 28 sie 2017, 20:21 
*

Rejestracja: 23 sie 2017, 13:04
Posty: 6
Pojazd:
Dzieki wielkie za opinie i pomoc...
1. Czyli jak dobrze rozumiem kolega Gummma polecasz mi Piaggio choc ma 25tys km jak Keeway z 600km...ok ciekawa opinia..nie spodziewalem sie takiej w sumie...dobrze wiedziec..bo malo w tym temacie wiem.
2. Kolega nikodem239 odwrotnie poleca raczej Keeway z tych dwoch?
3. Znalazlem jeszcze jeden ciekawy? model niedaleko mnie, mozecie sie ustosunkowac do tego w odniesieniu do powyzszych Piaggio i Keeway?

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 9-305-9397

I jak? O tym Pegasus to chyba TGB? czytam w necie dobre opinie, a ma na blacie 3,5 tys. km.
Wiec jak Piaggio z 25tys. km , 2000r.(z nowymi oponami, wyczyszczonym gaznikiem, nowym przewodem powietrza, kolelktorem dolotowym, zaworem membranowym) czy
Keeway 600km , 2007r, w sumie jak nowy
czy Pegasus R50X - 3,5tys. km, 2005 r.., jakies rysy na lewej stronie - gosc wpadl w poslizg w zime na nim i tez schowek na kask czasem ma problemy z domknieciem, poza tym ponoc zadbany, tak wyglada przynajmniej, gosc nim jezdzil do roboty, kupil auto sprzedaje skuter.
I jak? Prosze o ocena hierarchii od 1-3 i bede dzialal:)

Z gory dzieki za pomoc.

PS moslem sie trafil co nawet robotny jest, ale i tak ma z duza jadaczke , propagande Erdogana sieje...juz mialem.z nim male wymiany zdan..:) Co ciekawe "rodzony" Dojcze bez papierow tureckich ale Turcja swieta- pokoj tego swiata a wszystko poza tym -Europa , USA to pieklo i to doslownie..gosc 20 l. jest bywalcem stalym meczetu....
To taka wzmianka tylko odbiegajac od tematu lekko....
:)

pozdr.

PPS wszelkie tuningi odpadaja, nie potrzebuje tego i cykor trochee....Polizei..
i tez szukam w oryginalnym stanie:)




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 29 sie 2017, 2:25 
****
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 gru 2013, 16:25
Posty: 1934
Lokalizacja: Morąg
Pojazd: Junak 305
Jeśli chińczyk to tylko nowy.

-- 29 sie 2017, 3:25 --

Jeśli chińczyk to tylko nowy.




_________________

Longjia Exactly 2008r. next Generic Trigger 2007r. now Junak 305 2016r.

ObrazekJunak 305 by Nikodem
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Where I am?

Facebook

Youtube




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 29 sie 2017, 8:38 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lip 2017, 12:23
Posty: 47
Lokalizacja: Żory
Pojazd: Aprilia Classic
Imię: Przemek
Jeśli chcesz dobry skuter warty uwagi to polecam Piaggio Zip 2T ;) najlepsze skutery jakie mogą być sam miałem i nie jeden chinczyk przy nim wymięka jeśli chodzi o przyśpieszenie oraz prędkość maksymalna :)




_________________

...typowy Koziorożec...no comment's.

Mój projekt:
http://forum.mieloch.pl/projekt-aprilia-classic-50-72cc-t421662-20.html




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 29 sie 2017, 11:35 
*

Rejestracja: 23 sie 2017, 13:04
Posty: 6
Pojazd:
Dzieki nikodem239 i Bryan za wskazowki, poszukam Zipa , a swoja droga co myslicie o Yamaha Jog RR? Mam tez w poblizu do kupienia.
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 4-305-9037

2004r., 15tys. km, wyglada tez na zadbany 850 €

Tego TGB R50x brac pod uwage w ogole?




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 29 sie 2017, 12:31 
*
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lip 2017, 12:23
Posty: 47
Lokalizacja: Żory
Pojazd: Aprilia Classic
Imię: Przemek
Nie ma sprawy ;) nie znam tego modelu Yamaha Jog RR jesli chodzi o ten skuter znam Yamahe Areox ak coś szukaj tego modelu https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 4-305-2470 z tymi lampami takimi on jest bardziej opływowy to jest taki po lifcie najlepsza wersja ;)




_________________

...typowy Koziorożec...no comment's.

Mój projekt:
http://forum.mieloch.pl/projekt-aprilia-classic-50-72cc-t421662-20.html




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 29 sie 2017, 17:25 
******
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2013, 16:12
Posty: 3214
Lokalizacja: RZE
Pojazd: CPI aragon GP
Imię: Marcin
Od siebie tylko dodam, że Cep jest 2007r. seryjne części cholernie wytrzymałe były,. mimo iż użytkowałem skuter w sposób karygodny (do dziś zdarza się mały off road, na skróty do pracy). Grubo dopłaciłem za wersję GP (około 1KM więcej, elektroniczny licznik, bla bla bla). Ale... Mam Piaggio Sfera 94' i naklepane nie wiadomo ile, bo licznik nie działał jak kupiłem i 90% jest seryjna, to się nazywa jakość. Znajomy ma zipa, katuje go niemiłosiernie i śmiga, co do chinoli to jak kolega nikodem239 wspomniał, tylko nowy. Co do gleb w zimie to ich zaliczyłem trochę ale przy małych prędkościach, więc coś tam się otarło lub pękło, normalka. Najlepsze jest to, ze kolejny raz Włosi wygrali, bo kufer GIVI, który posiadam od początku wytrzymuje wszystko. BTW Yamaha w skuterach nie ma własnych silników tylko włoskie Minarelli :P Jak wspomniałem wyżej, Włosi wiedzą co robią, mają najlepszych ślusarzy, stylistów i projektantów. Na koniec kolego, co wybierzesz jest Twoje (także bolączki z tym związane, w Piaggio wymienisz zestaw cylinder, tłok, pierścienie, itp i na seryjnych bebechach zrobisz drugie tyle.) Pozdrawiam Marcin.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 30 sie 2017, 7:30 
*

Rejestracja: 23 sie 2017, 13:04
Posty: 6
Pojazd:
Witam ponownie, dzieki za wszelkie opinie, jestem bliski kupienia Zipa Ssl 50 z 1999 r. z 9tys. km, 700€ do negocjacji...wypielegnowany, od malzenstwa 40l. maja dwa takie, slyszalem ze lepiej nie kupowac od nastolatkow..

Ale pytanko jeszcze czy do takiego Zipa mierzy sie Gilera Runner? Bo czytalem troche i jedni polecaja Gilere ze duzo lepsza od Zipa??
Jakie w ogole spalanie ma Zip Ssl 50? Ten wlasciciel powiedzial mi, ze 3 l, mozliwe?

Jedna rzecz jeszcze, Zip ma jedno lewe lusterko, nie kest to wada podczas jezdzenia?
Czy lepiej dokupic prawe i zamontowac jak sie da???

Dzieki
pozdr.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 30 sie 2017, 17:58 
******
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 paź 2013, 16:12
Posty: 3214
Lokalizacja: RZE
Pojazd: CPI aragon GP
Imię: Marcin
Od małolatów nie kupuj, bo są przeważnie katowane. Co do wyboru pojazdu to sam musisz zdecydować, a najlepiej ja miałbyś możliwość przejechać się na danym modelu i miałbyś doskonałe porównanie co Tobie najlepiej odpowiada. Może znajomi, koledzy posiadają jakieś skuterki? Mi osobiście wygodnie się jeździ na tych większych, bo sfere mam jednoosobowa i to takie malutkie pierdzikółko ale nie wyglądam na niej jak na rox'ie (czyli jakbym to zapierniczył małej Zuzi z pod gimnazjum). Ze spalaniem to seria 2T 50cc ma około 3-3.5l/100km. Przy mało dynamicznej jeździe da się zejść do 2.5l. Z lusterkami to co kto woli, ja do pracy dojeżdżam 18km w jedną stronę i często moja trasa jest mocno ruchliwa. Prawe lusterko mi się bardzo przydaje, bo przy skręcaniu nie mam tzw. martwych punktów.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  



Powered by phpBB © 2007 Group serwis komputerowy