Wszystko o APRILIA RS 125 2006-2009
Przydatne Informacje:
Dane ogólne:
-seryjne zębatki 16/40
-naciąg łańcucha – 2,5 cm
-żarówka przód – H11 Osram
-występowały trzy wersje modelowe w nowej budzie
1)PY
2)RD
3)RM
ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA ODNOŚNIE NOWEJ BUDY APRILI RS 125:
W 2006 roku produkowano RSki tylko o typie PY, W 2007 wychodziły równolegle PY ,RD oraz RM, od 2008 roku po dzień dzisiejszy typy RD oraz RM.
Usuwanie klucza:
-wciśnij przycisk MODE podczas gdy kluczyk jest w pozycji „0”, od wciśniecia po 10 sekundach przekręcamy kluczyk na pozycję „1” nadal trzymając przycisk MODE przez kolejne 10sek. Czyli ogółem trzymamy 20 sekund nie puszczając ani na chwile.
Klucz serwisowy wtedy znika,jest to kontrolka oznajmiająca mam iż czas na przegląd według serwisówki.
Po zmianie wydechu na sportowy dźwięk zmienia się, na niskich obrotach jest bardziej „pierdzący” jednak na wysokich jest o niebo lepszy niż na serji.
Między poprawnie i w pełni odblokowanym seryjnym wydechem a wydechem sportowym różnica w mocy jest niewielka, osobiście odczułem ją tylko trochę podczas przyspieszania. Bardziej zauważalna jest różnica w dźwięku – w pełni odblokowana serja na niskich obrotach ma grubszy głos niż wydech sportowy, przyczyną jest to iż wydechy sportowe dla lepszego rezonansu są robione z innego rodzaju blachy, która też jest dużo cieńsza.
Rocznik 2006
Typ:
1) PY
Moc:
-zablokowany do 11kW-15KM
-po pełnym odblokowaniu 21kW-28KM
Malowania:
-czerń z brązowymi lwami
-biel z szarymi lwami
Motocykl Aprilia RS 125 type PY charakteryzuje się:
-obrotomierzem wyskalowanym do 12 tysięcy obrotów co 1 tysiąć .
-krótszymi ramionami lusterek niż w wersjach RD czy RM.
-regulowalnym zaworem wydechowym
-normąspalania Euro2
Blokady Aprili RS 125-2006-czyli wersji PY:
1)Filtr powietrza - zaślepione jest 50% dolotu powietrza do puszki filtru - odblokowania polega na wycięciu gumowej części zaślepiającej, najlepiej robić to wąskim nożykiem introligatorskim, guma ta znajduje się w połowie dolotu do puszki filtru.
2)Świeca-”odblokowanie” polega na wymianie jej z modelu NGK BR8ES na model NGK BR10ES bądź jej odpowiednik irydowy NGK BR10EIX
3)Układ wydechowy - rozciąć, wywalić środek, pospawać, umalować – jest wiele instrukcji w necie jak to zrobić jeśli ktoś nie ma wyobraźni.
4)Moduł – model NIPPONDENSO 071000-0910-QCA91 (występowały zablokowane blokujące prędkość obrotową do 8 tysięcy – w jego tylnej części na środku „wydłubujemy” trochę plastiku i przecinamy znajdująca się tam blaszkę po czym izolujemy miejsce silikonem – również są instrukcje ze zdjęciami w internecie. Występowały także odblokowane moduły z tym oznaczeniem, których nie należy ruszać aby motocykl wkręcał się na 12 tys.
5)Gaźnik - bardzo ważny element, który przy pełnym odblokowaniu jest konieczny to „przerobienia”. Wymieniamy dyszę na większą oraz stosownie regulujemy go.
Po takim odblokowaniu oraz DOBREJ regulacji, Aprilia na seryjnych zębatkach 16/40 osiąga prędkość ponad 160km/h (zależne od stanu podzespołów i wielu innych czynników) oraz posiada moc w granicach 28KM
Rocznik 2007
Typ:
1)PY
2)RD
3)RM
Moc:
1)PY
-zablokowane do 11kW-15KM
-po pełnym odblokowaniu 21kW-28KM
2)RD
-zablokowany do 11kW-15KM
-po odblokowaniu 18kW-24KM aczkolwiek po pełnym odblokowaniu motocykl ma 21kW-28KM
3)RM
-jest to tzw wersją FULL POWER czyli mamy 28KM po wyjeździe nowego motocykla z salonu
Malowania:
-czerń z brązowymi lwami
-biel z szarymi lwami
-lorenzo replica – Spain`s No1
WERSJA RD:
RD – jest to nowsza wersja nowej RSki mimo tej samej budy. Motocykl o typie RD jest seryjnie zablokowany a po odblokowaniu ma 18kW, jednak można uzyskać moc 21kW jak w starszych wersjach – wystarczy ją w pełni odblokować.
Motocykl Aprilia RS 125 type RD charakteryzuje się:
-nową elektryką ( Motocykl ma elektrykę od tzw „wtryskówki”-jednak jest gaźnikowcem!!! - podobny patent kiedyś stosowało Suzuki)
-bardziej skomplikowanym gaźnikiem
-modułem zapłonowym EFI – model AC29 – który skupia w sobie moduł zapłonowy oraz moduł zaworu wydechowego czyli 2 in 1
-zegarami wyskalowanymi do 14 tyś co 2 tyś oraz dodatkową kontrolką „EFI” na zegarach
-odcięciem zapłonu przy 10500 na zablokowanym module
-dłuższymi ramionami lusterek niż w wersji PY
-stałym zaworem wydechowym – czyli blachą do której jest przykręcony język zaworu na stałe – da się go zamienić na zawór regulowany (jednak są to bardzo duże koszta – o tym w dziale BLOKADY)
-normą spalania Euro3
BLOKADY:
1)Filtr powietrza - zaślepione jest 50% dolotu powietrza do puszki filtru - odblokowania polega na wycięciu gumowej części zaślepiającej, najlepiej robić to wąskim nożykiem introligatorskim, guma ta znajduje się w połowie dolotu do puszki filtru.
2)Świeca-”odblokowanie” polega na wymianie jej z modelu NGK BR8ES na model NGK BR10ES bądź jej odpowiednik irydowy NGK BR10EIX
3)Układ wydechowy - rozciąć, wywalić środek, pospawać, umalować – jest wiele instrukcji w necie jak to zrobić jeśli ktoś nie ma wyobraźni.
4)Moduł – EFI AC29 – odblokowanie: należy go przewiercić w wyznaczonym na to miejscu (wiercimy od góry w jego tylnej części wiertłem 3, może 4,jak na niego spojrzymy to widać taką dziurkę na wiertło,wystarczy ją przewiercić na wylot). Następnie zaślepiamy ją silikonem. Wtedy po każdym włączeniu zapłonu będzie nam się świeciła na wyświetlaczu kontrolka „ EFI” oraz „czerwony wykrzyknik” określany w serwisówce jako „General warning light”
Rozwiązanie tego problemu w dalszej części.
5)Gaźnik - bardzo ważny element, który przy pełnym odblokowaniu jest konieczny to „przerobienia”. Wymieniamy dyszę na większą oraz stosownie regulujemy go.
6)Zawór wydechowy - tutaj mamy mały problem gdyż w tej wersji jest „stały zawór wydechowy” tzn blacha+język zaworu przykręcony do niej.
Najprostszym rozwiązaniem jest odkręcenie języka od blachy,zaślepienie dziury w blaszce i przykręcenie blachy do cylindra. Znacznie poprawi się przyspieszenie i prędkość max. Jednak motor do 6-7 tyś będzie miał „lekkiego” „muła” w porównaniu z RS z „regulowalnym zaworem”. Po przekroczeniu tych 7 tyś RS z taką zaślepką nie odstępuje RS z „regulowalnym zaworem” ani na przyspieszeniu ani na v-maxie.
Zablokowany moduł powoduje odcięcie zapłony przy 10,5 tyś obrotów. Po odblokowaniu motocykl kręci się na full(oczywiście musi być idealnie wyregulowany)
W wersji RD istnieje możliwość podłączenia „regulowalnego zaworu” jednak jest to drogie przedsięwzięcie. Aby to uczynić musi po pierwsze zakupić:
-elektromagnes(nazywany także silniczkiem zaworu)
-linkę zaworu
-obudowę zaworu
-języczek zaworu
-sprężynę języczka
-uszczelniacz mechanizmu obudowa-język
-uszczelkę pod obudowę
Mając kompletny zawór wydechowy z elektromagnesem zajmujemy się jego montażem w moto. Elektromagnes mocujemy po prawej stronie podstawki akumulatora – jest tam blacha z miejscem dopasowanym na montaż elektromagnesu (podnosimy bak, odkręcamy zbiorniczek płynu chłodzącego,wyjmujemy akumulator oraz jego podstawkę - to na czym stoi, wtedy możemy przykręcić elektromagnes). Montaż zaworu wydechowego do cylindra ze zdjęciami można znaleźć w internecie.
Jeśli mamy przykręcony zawór z elektromagnesem to oznacza że nadszedł czas na szukanie w elektryce kostki, którą musimy podpiąć pod elektromagnes (znajduje się ona pod bakiem na wysokości cylindra, po jego prawej stronie – jest biała na 2 przewody i wychodzi z grubej wiązki). Podłączamy elektromagnes i cieszymy się lepszym zakresem pracy również na niskich obrotach.
Ważne:
Aby zawór działał poprawnie musi być odblokowany moduł EFI AC29.
Po podłączeniu elektromagnesu automatycznie zniknie „czerwony wykrzyknik” oraz napis „EFI” - pamiętajmy że elementy elektryki podłączmy na wyłączonym zapłonie.
W wersji RD czyli z modułem AC29 nie potrzebujemy tzw „modułu zaworu wydechowego” o oznaczeniach „Ducati 7100” bądź „Ducatki 7800”. W wersji RD zaworem steruje moduł EFI AC29.
WERSJA RM:
Rska o typie RM to Rska która wyjeżdżając z salonu jest bez żadnych blokad i ma 28KM. Jest to wersja potocznie nazywana FULL POWER.
Jest to barzdo rzadko spotykana wersja,w Polsce znam jeden przypadek, że ktoś ma tę wersje i jest to sprowadzona RS z Włoch,jednak w salonach bez problemu można zamówić tę wersję.
Motocykl Aprilia RS 125 type RM charakteryzuje się:
-seryjnym brakiem blokad
-zegarami jak w wersji RD
-regulowalnym zaworem wydechowym
-dłuższymi ramionami lusterek niż w wersji PY
Rocznik 2008 +
Wszystko identycznie jak w roku 2007.
Jedyną różnicą jest to iż od 2008 w RS 125 montowane są nowsze dyfuzory – różnią się w środku. Końcówka dyfuzora (podkreślam DYFUZORA a nie wydechu) jest „obita” od środka dodatkową „siatką” oraz cały wydech jest z podwójnej warstwy blachy przez co RS 125 2008+ ma moim zdaniem brzydki głos. Wydech jest sporo cięższy od starszych.
Malowania:
-Nero Black
-Biel z czerwonymi lwami
-Lorenzo Replica – Spain`s No1
Jeśli czegoś zapomniałem to napiszcie i ja dopisze w temacie.
Mam nadzieje że wielu z Was z tego skorzysta
Do 95% rzeczy opisanych w moim poście doszedłem sam, także proszę nie kopiować i nie wklejać go bez podania źródła (
www.apriliars125.fora.pl) oraz AUTORA (Amadi).
Pozdrawiam.