Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 12:06



Strefa czasowa UTC+1godz.





Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Offline
Post: 09 maja 2021, 21:11 
*

Rejestracja: 03 lip 2017, 20:47
Posty: 13
Pojazd: Yamaha JOG RR LC
Cześć koledzy, kilka dni temu po intensywnej jeździe Jogurtem coś mocno zaczęło hałasować w okolicy silnika od strony wariatora, tym głośniej im wyższe obroty. Najpierw myślałem, że to wariator jest winowajcą, jakaś rozleciana rolka etc, ale podążając drogą eliminacji zdemontowałem pasek, wariator, sprzęgło jednokierunkowe rozrusznika, koło zębate rozrusznika, tak, że został praktycznie sam przeciwtalerz i tuleje, ale po odpaleniu dźwięk nadal występuje. Jest to dźwięk szczękającego metalu o metal, trochę jakby zatrzymująca się szlifierka kątowa.
Podczas ruszania wałem przy zgaszonym silniku też wyraźnie słychać stukanie, ale nie wiem czy jest związane z tym dźwiękiem, który występuje podczas pracy. Próbowałem ruszać wałem góra dół i nie wyczułem żadnego luzu, ale do sprawdzenia luzu na łożysku chyba musiałbym odkręcić magneto?
Czy to ewidentnie objaw zajechanego łożyska na wale czy jest jeszcze coś innego co mógłbym sprawdzić? Znajomy mechanik skuterowy powiedział mi, że uszkodzone łożysko na wale raczej powinno mocno szumieć, ale może przy sportowym wydechu i stożku mogłem przegapić etap szumienia?
Tutaj zamieszczam filmik z pracy skutera oraz ruszania wałem:
https://www.youtube.com/watch?v=5Sv1-xT9tiE

Gwoli uzupełnienia: skuterem zrobiłem jakieś 50kkm i nigdy nie robiłem nic w silniku + kupiłem go gdy na blacie miał już 20kkm, więc wszystko co w środku może mieć już ponad 70kkm przebiegu, stąd też się zastanawiam ile żyją łożyska?


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 


Offline
Post: 10 maja 2021, 17:10 
Stróż Forum

Rejestracja: 16 lip 2012, 17:19
Posty: 4379
Pojazd:
Efekt zajechanego wału, wszystkie łożyska i wał do zmiany. Ile żyją? Fabryczne żyją 30-35k km, bynajmniej w piaggio tak przewidują.
Te stukanie metaliczne na zgaszonym co kręcisz to uszkodzone igiełkowe wału górny/dolne/oba, typowy dźwięk.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Offline
Post: 11 maja 2021, 11:38 
*

Rejestracja: 03 lip 2017, 20:47
Posty: 13
Pojazd: Yamaha JOG RR LC
Dzięki za odpowiedź, czyli już był najwyższy czas na niego skoro przejechał 2x tyle. Zamówiłem już wał Top Racing High-tech i łożyska SKF C4. Wiem, że do seryjnego cylka to trochę przesada, ale w zimie planuję zainwestować w jakąś 70cc klasy sport, także będzie jak znalazł.




Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  



Powered by phpBB © 2007 Group serwis komputerowy